Ból gardła jest nieprzyjemną dolegliwością, która często nam towarzyszy. Jego przyczyny mogą być zależne od stylu życia (np.: palenie papierosów, częste przeciążanie strun głosowych) lub czynników, na które nie mamy wpływu (np. infekcje wirusowe). Choć kojarzony jest przede wszystkim z przeziębieniem lub anginą, może być jednym z objawów grypy, szkarlatyny, ospy, odry, czy zapalenia dziąseł. Bólowi gardła mogą towarzyszyć problemy z przełykaniem, mówieniem i oddychaniem, katar lub podwyższona temperatura ciała.

Drapanie i uczucie pieczenia utrudnia pracę i znacznie pogarsza samopoczucie. Dobór odpowiedniego leku jest niezwykle istotny w walce z chorobą i jakimkolwiek bólem.

W początkowych fazach dolegliwości wiele osób próbuje wspomóc się domowymi sposobami leczenia, takimi jak: herbata z miodem, mleko z czosnkiem czy płukanki ziołowe. Wśród ogromnej ilości produktów farmaceutycznych: tabletek, płynów do płukania, kropli, czy ziół należy wyróżnić leki o różnorodnym zastosowaniu. W chorobach gardła istotne są preparaty o działaniu bakteriobójczym, przeciwgrzybicznym, przeciwwirusowym, hamujące nieprzyjemne drapanie i pieczenie, odkażające i zwalczające chorobotwórcze drobnoustroje, nawilżające i regenerujące śluzówkę. Wielu lekarzy zaleca ich stosowanie. Leki robione na gardło w postaci np. mieszanki, płukanki, przynoszą ulgę podrażnionemu gardłu. Zawierają wiele witamin, a jednocześnie odkażają, nawilżają i łagodzą ból. Leki te przygotuje nasza apteka po dostarczeniu recepty od lekarza, na której znajdują się wytyczne co do składników oraz ich proporcji.

Lekarz ma bezpośredni wpływ na skład i zawartość medykamentu, dzięki czemu można unikać substancji niekorzystnie wpływających na funkcjonowanie organizmu, takich jak parabeny, aromaty czy konserwanty. Leki robione w aptece są wykonywane na indywidualne zapotrzebowanie. Łatwa możliwość doboru odpowiedniej dawki sprawia, że lek recepturowy może być dopasowany do każdego pacjenta. Ponadto medykamenty robione to możliwość wykonania preparatu, którego produkcja przemysłowa nie jest opłacalna.

Co zawierają leki recepturowe na gardło?

Wśród wielu składników leków recepturowych na gardło można wyróżnić:

  • środki miejscowo znieczulające, których zadaniem jest zablokowanie odczuwania bólu;
  • mentol, wykazujący działania znieczulające. Łagodzi podrażnienia oraz działa przeciwbólowo;
  • antybiotyki;
  • witaminy;
  • środki odkażające.

Leki recepturowe na gardło, jak i na inne dolegliwości są całkowicie bezpieczne dla organizmu.